List of Delegates AMS 2018

#CountryNameFunctionOrganisation
1AfghanistanMr Abdul Qader Hotkhil DelegateNational Radio and Television of Afghanistan
2AfghanistanMs Nazia Hashimyar DelegateNational Radio and Television of Afghanistan
3AfghanistanMs Ramzia Ramz Rahimi DelegateNational Radio and Television of Afghanistan
4AfghanistanMr Mir Haidar Selab DelegateNational Radio and Television of Afghanistan
5AfghanistanMr Rohullah Rasekh DelegateNational Radio and Television of Afghanistan
6AfghanistanMr Ahmad Jubair Baraki DelegateRadio Television Afghanistan
7AfghanistanMr Mohammad Ishaq Homayoon DelegateRadio Television of Afghanistan
8AustraliaMr Steve Ahern Delegate,SpeakerInternational Media & Broadcasting Academy
9BangladeshMr K M Harun Al Rashid DelegatePathshala South Asian Media Institute
10BangladeshMr A K M Nesar Uddin Bhuiyan DelegateNational Institute of Mass Communication
11BangladeshMrs Shyfoon Naher DelegateDhrupad Communication-media for education & development
12BangladeshMr Km Tajbiul Hasan DelegateDhrupad Communication-media for educatio & development
13BangladeshMs Novera Nikkon DelegateDhrupad Communication-media for education & development
14BangladeshMr Hasanul Haq Inu DelegateMinistry of Information
15BangladeshMr Narayan Chandra Shil DelegateBangladesh Betar
16BangladeshMr MD Rafiquzzaman DelegateNational Institute of Mass Communication
17BangladeshMr Ahm Bazlur Rahman DelegateBangladesh NGOs Network for Radio & Communication
18BangladeshMr Mohammad Abu Sadique DelegateNational Institute of Mass Communication
19BangladeshMs Sumona Parvin DelegateNational Institute of Mass Communication
20BangladeshMr Mohammad Masudur Rahman DelegateBangladesh Betar
21BangladeshDr Shahidul Alam DelegatePathsala South Asia Institute
22BangladeshMr Nur Anwar Hossain DelegateBangladesh Television
23BangladeshMr Anwar Shadat DelegateFood and Agriculture Organization of the United Nations
24BangladeshMr Mohammad Manirul Islam DelegateBangladesh Television
25BhutanMr Jaganath Sharma Delegate,SpeakerBhutan Broadcasting Service
26BhutanMr Dorji Gyaltshen DelegateBhutan Broadcasting Service Corporation
27BhutanMr Namgay Phuntsho DelegateBHUTAN INFOCOMM & MEDIA AUTHORITY
28BhutanMr Chencho Dorji DelegateBHUTAN INFOCOMM & MEDIA AUTHORITY
29BhutanMr Karma Karma DelegateBHUTAN INFOCOMM & MEDIA AUTHORITY
30BhutanMr Lakshuman Chhetri DelegateBHUTAN INFOCOMM & MEDIA AUTHORITY
31BhutanMs Kuenzang Choden DelegateBhutan Broadcasting Service Corporation
32BhutanMr Thinley Dzongkha DelegateBhutan Broadcasting Service Corporation
33BhutanMr Sangye Choiphel DelegateBhutan Broadcasting Service Corporation
34BhutanMr Tashi Darjay DelegateBhutan Broadcasting Service Corporation
35BhutanMs Pushpa Chhetri DelegateBhutan Media and Communications Institute
36CambodiaDr Khieu Kanharith DelegateMinistry of Information
37CambodiaMr Pang Chamnan DelegateNational Television of Cambodia
38ChinaMr Jiang Heping Delegate,SpeakerCCTV International
39ChinaMs Maude Froberg DelegateInternational Federation of Red Cross and Red Crescent Societies
40ChinaMr Yang Fuqing Delegate,Speaker,TrainerChina Global Television Network
41ChinaMr Peibin Zheng DelegateStarTimes Communication Network Technology Company Ltd.
42ChinaMr Xun Gu Delegate,SpeakerStarTimes Communication Network Technology Company Ltd.
43ChinaMs Lisha Sun DelegateStarTimes Communication Network Technology Company Ltd.
44ChinaMs Chunhua Zhu DelegateStarTimes Communication Network Technology Company Ltd.
45ChinaMr Shifeng Guo DelegateStarTimes Communication Network Technology Company Ltd.
46ChinaMr Yilong Zhang DelegateStarTimes Communication Network Technology Company Ltd.
47ChinaMr Shengyang Guo DelegateState Administration of Press, Publication, Radio, Film and TV
48ChinaMs Jian Song DelegatePhoenix Satellite Television Company Limited
49ChinaMr Jun Liang DelegatePhoenix Satellite Television Company Limited
50ChinaMs Yuanqing Luo DelegatePhoenix Satellite Television Company Limited
51ChinaMs Qinna Dai DelegatePhoenix Satellite Television Company Limited
52ChinaMs Yingkun Song DelegatePhoenix Satellite Television Company Limited
53ChinaMr Changle Liu DelegatePhoenix Satellite Television Company Limited
54ChinaMr Zhiwen Yang Delegatestate administration of radio televison
55ChinaMr Gordon Gu Delegate,SpeakerADINNO INC
56ChinaMs Jiadi Zhu DelegateState Administration of Radio and Television
57ChinaMr Lijun Men DelegateState Administration of Radio and Television
58ChinaMs Xiaoxi Wang DelegateChina Communication Research Center
59ChinaMr Min Zhang Delegatestate administration of radio televison
60ChinaMrs Yanmei Lv DelegateChina Communication Research Center
61FijiMr Ronyl Narayan DelegateDepartment of Information - Fiji Government
62FijiMr Vimlesh Sagar DelegateFiji Broadcasting Corporation
63FranceMr Emonn John Maguire Delegate,SpeakerFrance Medias Monde
64GermanyMr Martin Liss DelegateRadiodays Europe
65Great BritainMs Deborah Gayle Kelly Delegate,SpeakerThomson Foundation
66Hong Kong SAR, ChinaMs Yuen Mei Cheng DelegateRadio Television Hong Kong
67Hong Kong SAR, ChinaMs Nga Yun Lee DelegateRadio Television Hong Kong
68IndiaMr Naseem Ahmed Shah Ansari DelegateRADIO NAMASKAR
69IndiaMr Fayyaz Sheheryar Delegate,SpeakerAll India Radio
70IndiaMr Rajender Kumar DelegateDoordarshan
71IndiaProf Jagadeeshwar Rao Veeraneni DelegateEDUCATIONAL MULTIMEDIA RESEARCH CENTRE,OSMANIA UNIVERSITY
72IndiaMr Sanjay Salil Delegate,SpeakerMediaGuru Consultants Pvt. Ltd
73IndiaMr J K Chandira Consultant,DelegateDoordarshan India
74IndiaMr Sachin Gupta Sachin Gupta DelegatePUBLIC NEWS
75IndiaMr Abhaya Kumar Padhi Delegate
76IndiaMs Chandana Veeraneni Delegate
77IndiaMr Vikram Channa Delegate,SpeakerDiscovery Networks Asia-Pacific
78IndiaMr George Kuruvilla Chairperson,DelegateBroadcast engineering Consultants India Ltd
79IndiaDr Lavanya Veeraneni Delegate
80IndiaDr Dr Surya Prakash Delegate,SpeakerPrasar Bharti
81IndiaMr Rahul Kapoor Delegate,SpeakerGoogle
82IndiaMr Rajiv Chandran Delegate,SpeakerUN Information Centre, India & Bhutan
83IndiaMs Supriya Sahu DelegateDoordarshan
84IndiaMr Sri Ramakrishna Tallapragada DelegateDoordarshan News
85IndiaMr Himanshu Goel DelegateDOORDARSHAN NEWS
86IndiaMr Ashok Kumar Pathak DelegateDOORDAESHAN NEWS
87IndiaMr Deepak Joshi DelegatePrasarbharati,Doordarshan
88IndiaDr Kaushik Saha Consultant,DelegateSamsung R&D Institute, India
89IndiaMr Naresh Gupta DelegateSamsung Research & Development Institute, Delhi India
90IndiaMrs Esther Sakunthala Kar Delegate
91IndonesiaDr Ming Kuok Lim Delegate,SpeakerUnesco Jakarta Office
92IndonesiaMr Helmy Yahya DelegateLPP Televisi Republik Indonesia
93IndonesiaMr Apni Jaya Putra DelegateLPP TELEVISI REPUBLIK INDONESIA
94IndonesiaMr Hendra Budi Kusnawan DelegateMinistry of Communications and Information Technology, Indonesia
95IndonesiaMs Dewi Dewi Rahmarini DelegateMinistry of Communication and IT
96IndonesiaMr Eko Slamet Riyanto DelegateMinistry of Communications and Information Technology
97JapanMr Yuji Yamana DelegateNippon Hoso Kyokai
98KoreaMr Jung Seob Bae DelegateAsia-Pacific Institute for Broadcasting and Development
99KoreaMr Sungwoong Kim DelegateKorea Information Socieity Development Institute
100KoreaMs Jung Eun Park DelegateKorea Communications Commission
101KoreaMr Baek Sang-Hoon Delegate,SpeakerKorean Broadcasting Service
102KoreaMr Sam Seog Ko Delegate,SpeakerKorea Communications Commission
103KoreaMr Dong Seok Lee Delegate,SpeakerKorea Communication Commission
104KoreaMr Ki Hoon Lee DelegateKorea Communication Commission
105KoreaMs Young Joo Kim DelegateKorea Communications Commission
106KoreaMs Sun Ug Bang DelegateKorea Communications Commission
107KoreaMr Youngwook Park DelegateKorea Internet & Security Agency
108KoreaMs Soomi Kim DelegateKorea Community Media Foundation
109KoreaMr Sung Jin Park DelegateEmbassy of the Republic of Korea
110KoreaMs Jieun Jean Kim DelegateKorea Internet & Security Agency
111KoreaMr Han Seok Kim DelegateKorean Broadcasting System
112LaosMr Vorasack Pravongviengkham DelegateLao National Radio
113MalaysiaMs Noraini Ahmad DelegateAsia-Pacific Institute for Broacasting Develoment
114MalaysiaMs Hamidah Abdullah DelegateAsia-Pacific Institute for Broadcasting Development
115MalaysiaMs Fathimath Leeza DelegateAsia-Pacific Institute for Broadcasting Development
116MalaysiaMr Javad Mottaghi Delegate,SpeakerAsia-Pacific Broadcasting Union
117MalaysiaMs Philomena Gnanapragasam DelegateRadio Television Malaysia
118MalaysiaMs Monica Nyuk Tshin Phang DelegateAsia-Pacific Institute for Broadcasting Development
119MalaysiaMs Thajinderjit Kaur (Amar Gill) Gill DelegateAsia-Pacific Institute for Broadcasting Development
120MalaysiaMs Nor Sanusre Ramli DelegateTun Abdul Razak Institute of Broadcasting and Information
121MalaysiaMs Salmah Ibrahim Melina Delegate,SpeakerInstitut Penyiaran dan Penerangan Tun Abdul Razak
122MalaysiaMr George JS Gill DelegateAsia-Pacific Institute for Broadcasting Development
123MalaysiaAssoc. Prof. Dr. Ramachandran Ponnan DelegateTaylors University
124MalaysiaMr Jin Chang Delegateaibd
125MalaysiaMr Nabeel Tirmazi DelegateAsia Pacific Institute for Broadcasting Development
126MalaysiaMr Utpal Kanti Mandal Delegate,Project ManagerAsia Pacific Institute for Broadcasting Development
127MalaysiaMs Suryani Malek DelegateAsia-Pacific Institute for Broadcasting Development
128MalaysiaMs Munira Murad Delegate,SpeakerRadio Television Malaysia
129MalaysiaMs Merdziah Ibrahim DelegateRadio Television Malaysia
130MalaysiaMs Nor Atika Mohd Rosdi DelegateiM4U Radio Sdn Bhd
131MalaysiaMs Lai Mee Lee DelegateAsia-Pacific Institute for Broadcasting Development
132MaldivesMr Mohamed Shahyb DelegateMaldives Broadcasting Commission
133MaldivesMr Ibrahim Khaleel DelegatePublic Service Media
134MaldivesMr Ali Ajlaan DelegatePublic Service Media
135MauritiusMr Mohamed Yousouf Mamoude Moco DelegateMauritius Broadcasting Corporation
136MyanmarMs Thin Thin Swe DelegateMyanma Radio and Television
137MyanmarMs Thida Swe DelegateMyanmar Radio And Television(Padamyar FM)
138MyanmarMs Thi Thi Khine DelegateMyanmar Radio And Television(Padamyar FM)
139MyanmarMs Su Thet Hmue DelegateMyanma Radio and Television
140NepalMr Padam Subedi DelegateGramin Samudayik Sanchar Kendra, Radio Mandavi
141NepalMr Arjun Giri Arjun Giri DelegateRadio Tulsipur
142NepalMr Suresh Kumar Karki DelegateRadio Broadcasting Service (Radio Nepal)
143NepalMr Om Prakash Ghimire DelegateDevelopment Communication Society, Nepal
144NepalMr Tika Jung Thapa Thapa DelegateAssociation of Community Radio Broadcasters Nepal (ACORAB)
145NepalMr Tularaj Adhikari DelegateACORAB/Krishnasar FM 94 MHz
146NepalMr Kishor Jung Thapa DelegateAssociation of Community Radio Broadcasters Nepal
147NepalMr Vhuban Singh DelegateAssociation of Community Radio Broadcasters Nepal
148NepalMr Mohan Chapagain DelegateAssociation of Community Radio Broadcasters Nepal
149NepalMr Laxman Khadka DelegateAssociation of Community Radio Broadcasters Nepal
150NepalMr Ram Chandra Lamichhane DelegateAssociation of Community Radio Broadcasters Nepal
151NepalMr Govinda Devkota DelegateAssociation of Community Radio Broadcasters Nepal
152NepalMr Subas Khatiwada DelegateAssociation of Community Radio Broadcasters Nepal
153NepalMr Radeep Maharjan DelegateAssociation of Community Radio Broadcasters Nepal
154NepalMr Krishna Prasad Ghimire DelegateAssociation of Community Radio Broadcasters Nepal
155NepalMr Satya Prakash Yadav Yadav DelegateAssociation of Community Radio Broadcasters Nepal
156NepalMr Ratna Prasad Shrestha DelegateRadio Sindhu
157NepalMr Rabi K C DelegateAsia Pacific Institute for Broadcasting Development
158NepalMr Janardan Bista DelegateRadio Broadcasting Service, Radio Nepal
159NepalMr Saurav Dhakal DelegateAssociation of Community Radio Broadcasters Nepal
160NepalMr Hari Kumar Rai DelegateAssociation of Community Radio Broadcasters Nepal
161NepalMr Pradhumna Bogati DelegateAssociation of Community Radio Broadcasters Nepal
162NepalMr Bishnu Ram Neupane DelegateNepal Television
163NetherlandsMs Dessi Lange-damianova DelegateFree Press Unlimited
164NetherlandsMs Annelies Langelaar DelegateFree Press Unlimited
165New ZealandMs Shivanshu Samantha Ramlu Consultant,Delegate,SpeakerMethod.Digital
166NigeriaMr Abdul Warees Solanke Delegate,SpeakerVoice of Nigeria
167PakistanMs Moneeza Hashmi SpeakerCreative and Media
168PakistanMr Jan Muhammad DelegatePakistan Television News
169PakistanMr Noorullah Bughio DelegatePakistan Broadcasting Corporation
170Papua New GuineaMs Theckla Gunga DelegateMedia Niugini Limited
171PhilippinesMr Jose Maria Carlos DelegateAsia Pacific Institute for Broadcast Development
172PhilippinesMr Rizal Giovanni Aportadera, Jr. Delegate,SpeakerPhilippine Broadcasting Service
173PhilippinesMr Jayson Bernard Santos Delegate,Speaker
174PhilippinesMr Gregorio Angelo Villar Delegate,SpeakerPhilippine Information Agency, PCOO
175PhilippinesMr Kristian Ablan DelegatePresidential Communications Operations Office
176SeychellesMs Valerie Brown DelegateSeychelles Broadcasting Corporation
177SeychellesMs Cindy Wirtz DelegateSeychelles Broadcasting Corporation
178SeychellesMs Marie-France Racombo DelegateSeychelles Broadcasting Corporation
179SeychellesMs Patsy Edmond DelegateSeychelles Broadcasting Corporation
180SingaporeMrs Poonam Sharma DelegateMediaGuru Singapore Pvt Ltd
181SingaporeMr Aale Raza Consultant,DelegateWhiteways Systems Pts Ltd
182SingaporeMr Yashovardhan Sharma DelegateWhiteways Systems Pte Ltd
183SingaporeMs Mak Ying Kwan DelegateMediaCorp Pte Ltd
184South AfricaMs Paula Slier Delegate,SpeakerRussia Today
185Sri LankaMr Thusira Chintaka Malawwe Thantri DelegateSri Lanka Rupavahini Corporation
186Sri LankaMs Pavani Hapuarachchi DelegateThe Capital Maharaja Organisation Limited
187Sri LankaMr Sudarshana Vineetha Delegate,SpeakerGovernment Information Department
188Sri LankaMr Sivanesan Thangavel DelegateSri Lanka Rupavahini Corporation
189Sri LankaMs Arosha Samaradiwakara DelegateSri Lanka Rupavahini Corporation
190SwedenMr Anders Held Delegate,SpeakerSwdish Radio/Radiodays Europe
191SyriaMr Taleb Kadi Amin DelegateRadio & TV Arab Training Centre
192ThailandMr Kongpol Visuttipat DelegateNational Broadcasting Services of Thailand
193ThailandOther Col.aekanut Naklek DelegateThe Television Pool of Thailand
194ThailandMr Kittichai Saikrazib DelegateThai Public Broadcasting Service
195ThailandMs Ruthai Kritsanapraphan DelegateThai Public Broadcasting Service
196ThailandMrs Wanida Gajaseni DelegateNational Broadcasting Services of Thailand
197ThailandMr Pipope Panitchpakdi DelegateThai Public Broadcasting Service
198ThailandMr Supat Laokamon DelegateNational Broadcasting Services of Thailand
199ThailandMs Ramrada Ninnad Delegate,SpeakerMae Fah Luang Foundation under Royal Patronage, Thailand
200ThailandMs Andrea Skinner DelegateMae Fah Luang Foundation
201ThailandMs Orapin Lilitwisitwong DelegateThai Public Broadcasting Service
202ThailandMr Anusorn Srimalaikul DelegateNational Broadcasting Services of Thailand
203ThailandMrs Tassanee Pholchaniko DelegateNational Broadcasting Services of Thailand
204ThailandMs Natawan Tirakijpanichakorn DelegateThe Government Public Relations Department
205TunisiaMrs Ines Jebali DelegateArab States Broadcasting Union
206TunisiaMr Abdelrahim Suleiman Ahmed Elkheir DelegateArab States Broadcasting Union
207United KingdomMr Iain Martin Delegate,SpeakerStoryful
208United KingdomMs Sarah Gibson Consultant,Speaker,TrainerBBC World Service Group
209United KingdomMr Alistair Hollington DelegateLazarus Training Ltd
210UzbekistanMr Adkham Arslonov DelegateNational TV & Radio Company of Uzbekistan
211UzbekistanMr Shukhrat Farkhodovich Akhmedov DelegateNational Television and Radio Company of Uzbekistan
212VietnamMs Thu Hang Mai DelegateMinistry of Information and Communications
213VietnamMr Hai Long Nguyen DelegateVOICE OF VIETNAM
214VietnamMr Anh Tuan Nguyen DelegateVOICE OF VIETNAM
215VietnamMr Hai Long Nguyen DelegateVOICE OF VIETNAM
216VietnamMr Doan Tri Thuc DelegateVietnam Television
217VietnamMs Tuyet Kieu Mai DelegateVoice of Vietnam
218VietnamMr Minh Phuong Vu DelegateMinistry of Information and Communications
219VietnamMr Khai Hoan Le DelegateVietnam Television
220VietnamMr Trung Kien Nguyen DelegateVIETNAM TELEVISION